انواع موتورهای درب کرکره ای

انواع موتورهای درب کرکره ای

موتور کرکره برقی یکی از مهم ترین قطعات کرکره بوده و نقش مهم و کلیدی در عملکرد صحیح آن دارد. یشتر انواع موتور کرکره برقی در دو نوع موتور ساید و توبلار مورد استفاده قرار می گیرند. که هر یک کاربردهای گوناگونی داشته و برای محیط های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله به بررسی انواع موتور کرکره برقی و مزایا و معایب هر یک خواهیم پرداخت.

"</div

موتور ساید کرکره برقی چیست؟

امروزه کرکره های برقی با موتورهای برقی مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، و در نتیجه باید هنگام نصب کرکره برقی در انتخاب موتور مناسب نهایت دقت و توجه را به خرج داد.

موتور ساید یکی از انواع موتور در کرکره برقی می باشد که با نام موتور کناری و راست نیز شناخته می شود، و به دلیل اینکه در هنگام نصب کرکره برقی در کنار و سمت راست آن نصب می شود، به این نام خوانده می شود.

از موتور ساید کرکره برای برای مکان های پرتردد استفاده می شود و به همین دلیل در مکان های پرتردد مثل پاساژها و درب های پارکینگ ها بهترین کاربرد را دارد. این موتور در قدرت های مختلفی تولید می شود و می توان آن را بر حسب نیاز خود تهیه کرد.

تنظیم ریموت کرکره برقی با موتور ساید معمولا به روش دیپ سوئیچ انجام می گیرد.

موتور ساید کرکره برقی در مدل های مختلفی تولید می شود که از مهمترین آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • موتور ویست تمام مس
 • موتور اسمارت
 • موتور بارزانته
 • موتور اتومات
 • موتور لیفت توربو
مزایای موتور ساید کرکره برقی

مزایای موتور ساید کرکره برقی

موتور ساید کرکره برقی مزایا بیشماری دارد و همین امر باعث شده که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.   این مزایا شامل :

 • بی صدا بودن موتور  که این مزیت باعث می شود بتوان در مکان های مختلف و بدون توجه کار باز و بسته کردن در را انجام دهد.
 • نداشتن محدودیت وزنی به دلیل قدرت بالا نیز یکی از مزایای دیگر موتور ساید کرکره های برقی است و به همین دلیل می توان با استفاده از آن باز و بسته کردن یکپارچه درب های عریض را انجام داد.
 • کارکرد بدون دردسر به دلیل نداشتن کاسه و فنر
 • امکان باز و بسته کردن در به صورت دستی در هنگام قطعی برق
 • قابلیت نصب آسان
 • عدم سقوط درب بر اثر نقص فنی اشاره نمود.

حتما بخوانید: رایج ترین مشکلات کرکره برقی و نحوه تعمیر آن

معایب موتور ساید کرکره برقی

این موتور به مانند هر محصول دیگری دارای معایبی است. به عنوان مثال می توان اشغال فضای زیاد را یکی از معایب این موتورها دانست. این مورد می توان در مکان ها کوچک و یا مکان هایی که دکوراسیون داخلی در آنها دارای اهمیت است، اثرات منفی به همراه داشته باشد.

همچنین موتورهای ساید کرکره برقی در انواع مختلف به دلایل مزایای بیشمار قیمت های بالایی دارند، و به همین دلیل برای پروژه های کوچک استفاده از آنها توصیه نمی شود.

موتورهای ساید کرکره برقی برای باز و بسته شدن نیاز به زمان بیشتری دارند و به همین دلیل برای کسانی که حوصله کمی دارند و یا باز و بسته کردن سریع بنا به دلایل مختلف برای آنها اهمیت دارد، این مدل ها توصیه نمی شوند، و ممکن است با سنگین تر شدن وزن درب این عیب تشدید شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تنظیم سرعت این درب اتوماتیک، مقاله آموزش تنظیم سرعت کرکره برقی را مطالعه نمایید.

"

موتور توبلار کرکره برقی چیست؟

موتور توبلار یکی از دیگر انواع موتور کرکره برقی می باشد. این موتور برای مکان هایی که طول و عرض کمتری دارند مورد استفاده قرار می گیرد. موتورهای توبلار همچنین برای مکان های کم تردد مثل مغازه ها و خانه ها که در طول روز چند بار کار باز و بسته شدن انجام می شود، مورد استفاده قرار می گیرند.

موتورهای برقی توبلار به مانند موتورهای ساید کرکره برقی در دو نوع کلی سبک و سنگین تولید می شوند. نمونه سبک این موتور قدرتی در بازه ۳۰ الی ۱۴۰ کیلوگرم دارد و برای مکان هایی با طول و عرض کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه سنگین و یا صنعتی این موتور دارای قدرتی حدود ۱۴۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم می باشند و به همین دلیل می توان از آنها برای مکان هایی که تیغه یا عرض بیشتر، و همچنین تردد بالاتری دارند، استفاده کرد.

مزایا موتور توبلار کرکره برقی

این موتور ها اندازه کوچکی دارند و به همین دلیل فضای کمتری را اشغال می کنند، در نتیجه برای محیط های کوچک و یا مکان هایی که دکوراسیون داخلی در آنها دارای اهمیت است مناسب می باشند.

همچنین این موتورهای کرکره برقی دارای قیمت مناسبی هستند و می توان با توجه به کاربرد خاص آنها در موارد مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

یکی از مزیت های دیگر این موتورها باز و بسته شدن با سرعت مناسب می باشد و به همین دلیل می توان باز و بسته کردن درب  یا درب های مورد نظر را با زمان کمتری انجام داد که این مزیت در موارد مختلف دارای اهمیت می باشد.

همچنین این موتورها پس از نصب ظاهر زیباتری را ایجاد می کنند و در دکوراسیون و یا طراحی داخلی دارای تاثیرات منفی نیستند.

"معایب

معایب موتور توبلار کرکره برقی

موتورهای توبلار کرکره برقی همانگونه که در بخش قبل عنوان شد دارای محدودیت وزنی هستند و به همین دلیل استفاده از آنها برای درب های سنگین و یا درب های ساخته شده از جنس های باکیفیت سنگین مناسب نیست.

این موتورها معمولا بر زیر کرکره مورد استفاده نصب می شوند و به همین دلیل برای امورات تعمیرانی باید به طور کامل کرکره برقی باز شود و در نتیجه تعمیرات آنها زمانبر خواهد بود.

نداشتن پو پی اس در این موتورها باعث می شود نتوان در موارد قطعی برق کار باز و بسته کردن دستی آنها را انجام داد.

موتورهای برقی توبلار کرکره فاقد سیستم پاراشوت هستند. به همین دلیل اگر گیربکس آنها دچار خرابی و گیر کردن شود، امکان سقوط آنها و ایجاد خسارت های جانی و مالی وجود دارد.

این موتورها همچنین برای مکان های کم تردد مناسب هستند و برای استفاده آنها در مکان های پرتردد محدودیت هایی وجود دارد.

تفاوت موتور ساید و توبلار کرکره برقی

در این بخش به بررسی تفاوت موتور ساید و توبلار کرکره برقی می پردازیم. موتورهای ساید کرکره برقی، معمولا دارای محدودیت وزنی خاصی نیستند و به همین دلیل می توان از آنها برای امورات و پروژه های مختلف از آنها استفاده کرد، این در حالی است که موتورهای توبلار از این نظر دارای محدودیت هستند.

موتورهای ساید قیمت بالاتری نسبت به موتورهای توبلار دارند، و به همین دلیل در موارد معمولی مثل مغازه ها و یا خانه ها استفاده از آنها چندان مناسب نیست ولی اگر مشکلی در زمینه مادی وجود ندارد به دلیل تامین امنیت بیشتر استفاده از این درب ها توصیه می شود.

همچنین موتورهای ساید نسبت به موتورهای توبلار دارای امنیت بیشتری هستند و به همین دلیل می توان با اطمینان خاطر از مزایای آنها استفاده کرد.

ین مزایا در کنار یکدیگر باعث شده اند که این محصول با محبوبیت بالایی در درب های کرکره ای مختلف استفاده شود و می توان گفت بهترین موتور کرکره برقی برای مکان های بزرگ می باشد.

در این مقاله به بررسی انواع موتور کرکره برقی و مزایا و معایب هر یک پرداختیم. در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این درب اتوماتیک به دست آورید، و جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره 09132115849 تماس حاصل نمایید.

قبلی
پردازش سیگنال دیجیتال چیست؟
بعد
دتکتور مکنده دودی (ایرسمپلینگ ) 100 / Airsense Micra25

نظرتان را بنویسید

CLOSE
CLOSE
194637